Echipa Alinghi Câștigă La St. Moritz

Anonim

„Dă-i șansă unui bătrân”, a cerut triplul campion mondial la curse de meci Ed Baird (47 de ani) înainte de al treilea eveniment al prestigiosului turneu suedez de meciuri. Americanul a avut șansa și a apucat-o: după un început destul de dificil de serie, echipajul Alinghi s-a îmbunătățit zi de zi și a câștigat toate cele opt curse de vineri.

În finala de duminică, câștigătorul celor două curse anterioare de la St. Moritz nu a avut nicio șansă: americanul Mark Mendelblatt nu a reușit niciodată să pună în pericol echipa Alinghi bine stabilită și a arătat puncte slabe, mai ales atunci când se ocupa de spinnaker. În vânturile destul de slabe, dar destul de constante, Baird a jucat la experiența sa în cursa meciului și a câștigat victorii cu 3-0.

„A fost un eveniment extraordinar”, a spus Baird fericit la ceremonia de premiere și i-a mulțumit echipei sale. "Fără Nils Frei și Mike Drummond nu aș fi reușit să câștig aici!"

În finala mică, finlandezul Staffan Lindberg s-a impus după trei dueluri dure împotriva britanicului Ian Williams cu 2-1 victorii.

„Acesta a fost un sport de navigație de primă clasă”, a declarat directorul cursei și câștigătorul Cupei Americii, Christian „Blumi” Scherrer, după finală. "Elita mondială din cursa meciului și-a arătat cea mai bună parte, în ciuda vremii nefavorabile. Și mă bucur că am putut naviga toate cursele conform planului."

Președintele OC, Roni Pieper, a fost, de asemenea, extrem de mulțumit de cea de-a 3-a cursă de meci St. Moritz: "Echipele au arătat dueluri de navigație la cel mai înalt nivel! Cu greu mai poți îmbunătăți asta." Adrian Wyss de la sponsorul principal UBS împărtășește această evaluare: "Evenimentul a fost un succes complet, iar integrarea în turneul internațional suedez de meciuri a dat roade foarte bine".

Evenimentul a convins spectatorii și marinarii nu numai în ceea ce privește calitatea sportivă, ci și în ceea ce privește organizarea. „De fapt, am navigat peste tot, dar rareori am văzut o organizație atât de bună ca aici, în St. Moritz”, a spus căpitanul australian Peter Gilmour, laudând evenimentul. "Aș fi încântat să pot naviga aici din nou anul viitor."

Rezultate: 1. Ed Baird (SUA / Alinghi). 2. Mark Mendelblatt (SUA). 3. Staffan Lindberg (FIN). 4. Ian Williams (GB). 5. Ben Ainslie (Marea Britanie). 6. Peter Gilmour (AUS). 7. Sebastien Col (FRA). 8. Peter Holmberg (Insulele Virgine / Alinghi). 9. Eric Monnin (SUI). 10. Mathieu Richard (FRA). 11. Marcel Walser (SUI). 12. Mark Bradford (AUS).