Campionatul Mondial IMS 600 La "Movistar"

Anonim
Image
Image

Campion mondial IMS 600 "Movistar"

Săptămâna baltică Rolex a sărbătorit joi Campionul Mondial IMS 600 2005. Titlul i-a revenit Grand Soleil 42 „Movistar” cu o echipă spaniol-italiană, aflată sub stăpânul Lorenzo Bressani din Trieste și cârmaciul Pedro Campos (Madrid).

Norvegianul "Al Cap One III" al lui Einar Sissener (Oslo) a fost descalificat în ultima cursă din cauza unei încălcări a dreptului de trecere și a pierdut titlul. Aceeași soartă a avut-o și Thetje Ancker de la Kappeln: cu „Transit Express” Luffe 43, el a navigat mai întâi pe podium, dar și el a fost descalificat. „Bronz” s-a dus apoi la „Hanseatic Lloyd” al lui Christian Plump din Bremen chiar înainte de următoarele cinci bărci. Harm Müller-Spreer din Hamburg este clar în frunte cu Markus Wieser și Thomas Auracher la Campionatele Mondiale de Zmeu.

Marinarii IMS-600 au așteptat nerăbdători în fața biroului de regate din Neustädter ancorMarin pentru rezultatul final oficial. Ajutorul a venit la 20:55 - cu pastilele amare pentru „Al Cap One III” și „Transit Express”. Spaniolii enumeraseră o serie de martori care văzuseră incidentul critic pe traseul transversal al penultimei curse. Eroul ei de navigație Campos a explicat situația: "Navigam cu pasul de pas pe tribord când norvegienii s-au apropiat de noi pe un curs de coliziune. A trebuit să ne îndreptăm, altfel s-ar fi prăbușit" Juriul internațional a văzut-o în același mod și a transformat câștigarea zilei „Al Cap One III” într-un „DSQ”. Valoriosul ceas de mână Rolex al modelului Oyster Perpetual Date a mers de la Marea Baltică la Marea Mediterană.

Decizia cu privire la locul trei a fost subțire. Echipa surpriză din „Transit Express” a ratat un sfert de punct la sfârșitul „Hanseatic Lloyd”, care a fost mai mult decât fericită să urce pe podium în ultima secundă. "Cu o zi înainte am fost descalificați. Acum i-a lovit pe alții", spune timonierul Albert Schweitzer, "deciziile sunt întotdeauna foarte strânse, chiar și pe apă". Finala cu vânt de la cinci la șase a fost absolut demnă de campionatul mondial. Schweitzer: "Am jucat deja titlul pe termen lung."

„L + M Hispaniola” de la Horst Mann din Kiel a făcut la fel. Echipa a impresionat în cele zece curse scurte. Dar în nota finală era cu puțin sub încă un sfert de punct pentru al patrulea doar până la al cincilea, cu jumătate de punct în fața „Ocean Warrior” (Sverre Valeur / Norvegia) și „Moonshine” din Hamburg de Matthias Müller von Blumencron, care a fost al doilea după traseul lung a fost. "Nu am mai putut optimiza vechea noastră navă, Rodman 42", a explicat timonierul Nils Heyde din "L + M Hispaniola", "dar o eroare tactică pe termen lung a fost decisivă în cele din urmă".

La Campionatul Mondial de Dragon Hanseatic Lloyd, trio-ul Harm Müller-Spreer / Markus Wieser / Thomas Auracher a apărat conducerea generală cu două locuri pe locul patru. După trei curse, timonierul din Hamburg este singurul care a postat trei top zece locuri de plasare. Cel mai dur urmăritor este campionul în apărare Vincent Hoesch de la Rimsting, care este cu 17 puncte în urmă cu Harro Kniffkund Max Scheibmaier. "După ce a terminat pe locul 15 la start, ziua a fost pe verde", a spus Hoesch.

El a beneficiat de o penalizare de 20% de la câștigătorul zilei în cea de-a treia cursă, Thomas Andersen din Danemarca. Făcuse un început devreme într-o primă încercare înainte ca întregul teren să fie chemat înapoi. De două ori medaliat olimpic Ulli Libor de la Frei-Laubersheim a urcat pe locul cinci cu echipajul său Gunnar Bahr (Berlin) și Jan Schoepe (Cuxhaven). „Din păcate, în cele din urmă am trecut de la locul doi la locul șase”, a raportat Libor despre o zi umedă și rece, dar captivantă.

Rezultate de la Rolex Baltic Week de joi, 24 august 2005

Campionatul Mondial IMS 600Rezultatul final după douăsprezece curse:1. Movistar, Pedro Campos (Madrid / Spania) 41,5 puncte; 2. Al Cap One III, Einar Sissener (Oslo / Norvegia) 49; 2; 3. Hanseatic Lloyd, Christian Plump (Bremen) 74,25; 4. Transit Express, Thetje Ancker (Kappeln) 74,5; 5. L + M Hispaniola, Horst Mann (Kiel) 74,75; 6. Ocean Warrior, Sverre Valeur (Bergen / Norvegia) 75,25; 7. Moonshine, Matthias Muller von Blumencron (Hamburg) 76, 1875; 8. Hagstroemer, GuttJohannsen (Saltsjöbaden / Suedia) 77,5; 9. Abraxas, Eivind Haugan (Nesbru / Norvegia) 80,25; 10. Chemate³, Peter de Ridder (Olanda) 82.5