Studentul îl Bate Pe Profesor

Cuprins:

Anonim

Dean Barker probabil că nu-l mai poate auzi. Ori de câte ori se duelează cu Russell Coutts, vechea poveste a echipei finale la America's Cup 2000 Noua Zeelandă împotriva lui Prad este scoasă la iveală. Skipper Coutts l-a lăsat pe protejatul său Barker să conducă decisiv 5-0. De atunci, Barker a trebuit să sublinieze politicos cât de recunoscător este pentru mentorul său pentru acest lucru.

Aproape ieșise din umbra ei. Înainte de Cupa 2003, el l-a învins pe Coutts de două ori într-un turneu internațional de curse de meciuri. Dar apoi a intrat în analele Cupei Americii ca o figură tragică. Nu avea nicio șansă împotriva lui Alinghi. Clapul 0-5 i-ar fi putut roade încrederea, dar evident că nu este.

Dovadă a acestui fapt este succesul său recent la Cupa Congresului de pe Long Beach. El l-a învins pe Russell Coutts cu 2-1 în finală în weekend și a câștigat laude de la campioni. "Cu cât este mai bine câștigat", a spus Coutts, care a revenit la început cu Jes Gram Hansen și echipajul său danez. "Am avut și noi șansa noastră, dar nu am meritat câștigul. Dean a navigat strălucit toată săptămâna. A fost doar puțin mai fierbinte decât noi".

La urma urmei, șeful Alinghi împușcat s-ar putea consola cu o victorie în semifinală împotriva lui Chris Dickson. În noua ediție a Cupei Louis Vuitton, a învins BMW Oracle Skipper cu 2-1. La rândul său, Dickson a învins numărul 4 mondial Mathieu Richard din Franța cu 2-1 în finala mică.

Dean Barker a navigat cu noul său tactician Terry Hutchinson, care a fost înscris pentru echipa Noua Zeelandă. Americanul a câștigat deja prestigioasa Cupă a Congresului de două ori. 1992 ca skipper și 2003 ca tactician pentru Ken Read.

Britanicul Chris Law, care a început cu un echipaj din echipa Shosholozam, s-a descurcat și el mult timp. Într-un meci din runda preliminară, el a depășit Coutts, acordându-i patru penalty-uri. Dar în cele din urmă a ratat semifinalele și a ajuns pe locul șase.

Rezultate:

1. Barker (NZL, premiu în bani: 10.000 USD) 2. Coutts (NZL, 5.700 dolari). 3. C. Dickson (NZL, 4.800 USD)4. Richard (FRA, 4.400 dolari). 5. Lindberg (FIN, 3.800 dolari)A 6-a lege (GBR, 3.000 USD)7. Presti (FRA, 2.700 USD)8. Nordbjerg (DEN, 2.300 USD), 0:35; 9. Larson (SUA, 1.900 USD)10. S. Dickson (SUA, 1.500 USD